Zdravé potraviny, které možná ještě neznáte
Semínka Chia, Camu Camu nebo Černý česnek?
Konopná semínka. Nenechte se zmást! Konopná semínka se nepoužívají pouze k pěstování konopí. Stejně jako semínka lněná, slunečnicová nebo dýňová, mají i ta konopná vysoký obsah látek, které jsou pro Váš organismus velice cenné a nenahraditelné. Obsahují aminokyseliny, vitamíny a minerály nezbytné pro správné fungování nervové soustavy. Cenný je také především obsah nenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6, které jsou důležité pro správnou funkci buněčných stěn, nervů i funkci imunitního a srdečně-cévního systému.
K léčebným účinků konopného oleje patří zejména prevence před onemocněním vředy, artritidou a astmatem, dále léčí akné, exémy, lupénku, posiluje imunitní systém, omlazuje pleť a vyživuje vlasy.
Přisypte si konopná semena ráno k vločkám nebo do ovocného salátu s jogurtem.
Camu Camu, je ve světě vysoce oceňovaný prostředek proti stárnutí organismu a mnoha chorobám díky největšímu obahu vitaminu C, který je v těchto malých tropických plodech mnohonásobně vyšší než i v tak oslavovaném zdroji Acerole. Tyto malé plody také obsahují vápník, železo, vitamin B2, B3, fosfor a flavonoidy, které jsou potřebné pro snadnou absorci vitaminu C z krve.
Camu camu mimo jiné posiluje a chrání játra, mírní záněty, snižuje bolesti kloubů, chrání před nachlazením, před vředy a opary, pomáhá při cukrovce, při vysokém krevním tlaku a při depresi zlepšuje náladu a zvyšuje vitalitu.
Jako žena navíc oceníte jeho anti aging efekt. Camu camu totiž rapidně zpomaluje stárnutí buněk všech orgánů včetně kůže.
Semínka Chia neboli Šalvěje Hispánské, původem z Jižní Ameriky, byla základem stravování Aztéků. Svým složením jsou důležitá obzvláště pro vegetaiány a sportovce, jelikož jsou vydatným zdrojem mnoha protejnů, sacharidů, mastných kyselin a antioxidantů. Mají výborné hydrofilní vlastnosti, díky nimž je tělo zevnitř dostatečně hydratováno bez nutnosti doplňovat další tekutiny, obzvláště při vrcholových sportech a vysoké námaze. Chia semena jsou považována za plnohodnotnou kompletní potravinu.
Adzuky fazole nebo take “královna fazolý” jak je jí s oblibou říkáváno, lépe stravitelná než všechny ostatní luštěniny a má pozitivní vliv na aktivitu ledvin. Adzuky mají jemnou ořechovou chuť a jsou vhodné pro přípravu kaší, polévek, pomazánek, dipů a salátů. U nás můžete tento druh fazolí najít též jako mouku, která je vhodná pro přípravu bezlebkové stravy. Díky vysokému obsahu fosforu jsou spojovány s léčbou chronické únavy a také nesmíme zapomenout na velice důležitý obsah rostlinných bílkovin a vápníku.
Kukicha čaj, jako jeden z rodiny Bancha zelených čajů, je vhodný pro povzbuzení trávení a rychlému spalování. Při přípravě tohoto zeleného čaje z větviček dochází k uvolňění velkého množství vápníku, manganu, železa a hořčíku a má jen minimální množství theinu.Může se tedy pít v neomezeném množství a Vy ho určitě zapojte do Vašeo pitného režimu. Kukicha posiluje, osvěžuje, působí jako čistička krve a výborný je také k umívání kůže a oplachování vlasů. Každý šálek má jemné kouřové aroma a stejně jako z každého zeleného čaje připravíte z jedné dávky několik nálevů.
Černý česnek je vlastně klasický česnek, který prošel procesem fermentace, po němž získá sladkou chuť, měkkou konzistenci a potlačí se jeho typický zápach. Černý česnek mámnohonásobně vice antioxidantůnež česnek klasický a navíc obsahuje S-allycystein, organickou sloučeninu, která pomáhá chránit před onemocněním rakovinou a snižuje hladinu cholesterol v krvi.
Topinambury, hlízy Slunečnice Topinambur, lidově zvané také jako “židovské brambory” nebo “jeruzalémské artyčoky” obsahují dietně příznivý polysacharid inulin, vitamin A, B1, B2, C a D. Jsou velmi vhodné jako náhrada brambor pro diabetiky, protože neobsahují škrob, ale za to obsahují vysoké množství železa, křemíku, draslíku a také vitamin C. Připravit je můžete vařením, dušením, zapékáním, smažením, grilováním jako jakoukoliv jinou zeleninu. Jen si dejte pozor! Topinambury jsou nejdříve dlouho tvrdé a pak najednou změknou a jsou hotové. Pokud je tedy budete připravovat poprvé, doporučujeme bedlivě sledovat!
Amarant. Také jste si hned vzpomněla na Amarouny z Návštěvníků jako já? Tato zdravá a výživná semínka jsou prospěšná obzvlášť svým vysokým obsahem proteinů. Dále jsou zdrojem vápníku, hořčíku a kyseliny listové, železa, vitamin B2 a vitamin E. V kuchyni se dají amarantová semínka používat samostatně jako cereálie nebo semletá na mouku, která je vhodná obzvláště pro lidi s bezlepkovou dietou. Amarant také obsahuje Skvalen. Látku,která má vysoké antioxidační účinky, podporuje správnou funkci imunitního systému, regeneruje organismus a příznivě snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Zdroj: activebeat, wikipedia