Zdravý rybíz užijete nejen do koláčů, ale i k masu

Zdravý rybíz užijete nejen do koláčů, ale i k masu

Rybíz je zdravý, ať už si pochutnáme na rybízu červeném, bílém nebo černém, vždy prospěje našemu zdraví a kráse, a to hlavně vysokým obsahem vitaminu C, kterého má nejvíc černý rybíz. Plod rybízu černého napomáhá také látkové výměně.

Rybíz je zdravý, ať už si pochutnáme na rybízu červeném, bílém nebo černém, vždy prospěje našemu zdraví a kráse, a to hlavně vysokým obsahem vitaminu C, kterého má nejvíc černý rybíz. Plod rybízu černého napomáhá také látkové výměně.

Kromě vitamínu C je v rybízu důležitý je také rutin ze skupiny vitaminů P, který je prospěšný především pro zdraví cévního systému. Dále má rybíz i vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro kvalitu vlasů a kůže. Co se týče minerálů, obsahuje zejména vápník a železo, dále hořčík, draslík a mangan. 
Rybíz je pro vysoký obsah pektinů vhodný pro přípravu džemů, želé a sirupů, ale také se hodí i pro přípravu ovocných salátů, ve směsi s jiným ovocem (mohou to být například jahody, maliny, jablka, meruňky, broskve či banán) se tak zároveň tlumí jeho kyselost. 
Pojďte si s námi zdravě zamlsata vyzkoušejte pár skvělých receptů.

Rybízová polévka

Potřebujeme 500 g rybízu, litr a půl vody, asi 4 g cukru (nebo sladidlo) a 2 lžíce škrobové moučky. Rybíz povaříme s polovinou dávky vody a s cukrem, necháme přejít varem a propasírujeme pak přes sítko – nebo rozmixujeme a přecedíme. Ve zbylé vodě rozmícháme škrob a krátce povaříme, za stálého míchání přilijeme rybízovou směs. Podává se buď teplá (vlahá) se sladkým pečivem, nebo vychlazená.

Pohár s černým rybízem

K přípravě potřebujeme dva malé jogurty, 400 g černého rybízu, 4 lžíce smetany, šálek vody, 4 lžíce cukru a 2 lžíce citrónové šťávy. Rybíz s cukrem zalijeme vodou, podusíme doměkka a přilijeme citrónovou šťávu. Jogurt dobře promícháme se smetanou, rozdělíme do pohárů a přilijeme rybíz. Podává se dobře chlazené.

Víno z černého rybízu – delikatesa nad delikatesy!

Zralé bobule černého rybízu prolisujeme a vyrobíme z nich šťávu. V studené vodě rozpustíme cukr (v poměru 60 dkg krystalového cukru na 1 litr rybízové šťávy a 2 litry vody). Svařenou vodu s cukrem promícháme se šťávou, přidáme kvasinky podle návodu, uzavřeme kvasnou zátkou a necháme v přiměřeně velké nádobě – sklenici nebo demižonu – kvasit dva měsíce. Pak stočíme do lahví.

 

Rybíz jako brusinky

Potřebuje1 kg červeného rybízu, 500 g cukru, 1 vanilkový cukr, 1/2 balíčku skořicového cukru (nebo trochu mleté skořice), 2 rozemleté hřebíčky, 6 lžic rumu a šťávu z menšího citrónu. Vše promícháme a v hrnci vaříme asi 10 minut, průběžně musíme sbírat pěnu. Ještě horkou směs dáme do skleniček a zavíčkujeme, nemusíme už sterilizovat. Pikantní zavařeninu lze použít ke svíčkové omáčce, nebo k masu, nejlépe k divočině. Ale také k smaženému hermelínu místo tatarské omáčky.

Kuře s rybízovou marmeládou

Ze 3 lžic rybízové zavařeniny („rybíz jako brusinky“), lžičky soli, lžičky pepře, lžičky sladké a lžičky pálivé papriky, necelé lžičky kari koření a 3 lžiček hořčice vyrobíme marinádu, kterou potřeme kuře. A to jak na povrchu, tak i zevnitř. Do pekáčku pak dáme nakrájenou anglickou slaninu a na ní položíme takto připravené kuře. Na něj dáme další plátky slaniny (celkem ji potřebujeme100 až 150 g). Obsypeme mraženou zeleninou – francouzskou směsí – nebo podle chuti. Přidáme asi lžíci rostlinného oleje a pečeme zhruba hodinu, podle velikosti kuřete, přiklopené pekáčkem v troubě. Můžeme podlít trochou vody, případně přisolit. 

 

Zdroj fotografií: Fotolia.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat