Zelenina – pochoutka téměř bez kalorií
Zelenina má v našem v našem jídelníčku význam hlavně kvůli obsahu vitamínu C
Doporučovaná denní dávka ovoce a zeleniny je 600 g, více bychom přitom měli jíst zeleniny, než kaloričtějšího ovoce. Navíc část denní dávky má být konzumována zasyrova, například i v salátech a pomazánkách, část může být zpracována tepelně.
Nejlepší (nejšetrnější) způsob přípravy je v páře. Zeleninu bychom měli vařit co nejkratší dobu a vkládat ji až do vroucí vody. Zeleninové pokrmy by se neměly ani ohřívat. Co se týče přípravy zeleniny – ať už k tepelnému zpracování, či konzumaci zasyrova, nečistot ji zbavíme pod tekoucí vodou, nemá se namáčet, aby se nevyluhovaly cenné látky. Loupat a škrábat se má též až těsně před zpracováním. Pro zachování vitamínů se nehodí vařit v tlakovém hrnci – vysokou teplotou trpí biologická hodnota zeleniny.
K nejméně kalorickým zeleninám patří okurka, ředkvička a salát, dále kedlubna, květák, kapusta, cuketa a rajčata. Nejvíce kalorií získáme z brambor, které obsahují hodně sacharidů. Pozor také na konzervované zeleninové saláty v v různých nálevech, zejména s cukrem.
Tip: Letní zeleninová polévka
Potřebujeme 500 g rajčat, 1,5 litru vody a kostku masoxu (nebo masový vývar), 50 g tuku, 40 g hladké mouky, lžíci předvařené rýže, 150 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), 1 menší cibuli, lžičku nasekané petrželky. Na tuku zpěníme cibuli a zeleninu, přidáme na kousky nakrájená rajčata a dusíme deset minut. Pak přidáme vodu a povaříme. Nakonec přidáme rýži a masox a před podáváním vmícháme ještě zelenou petrželku.
Zdroj obrázků: Fotolia.com