ŽENY ZA MIXÁŽNÍM PULTEM: JAK TVOŘÍ ČESKÉ DJKY?

ŽENY ZA MIXÁŽNÍM PULTEM: JAK TVOŘÍ ČESKÉ DJKY?

Dvě ženy, které milují hudbu a dokážou roztančit davy. První dáma českého DJingu, DJ Lucca, působí na české hudební scéně už více než dvě dekády. K rozhovoru přizvala i začínající talentovanou DJ Neomi. Jak obě hudebnice hodnotí své začátky a co by poradily začínajícím DJkám? 

 

Jak jste se k dýdžejingu vůbec dostaly?

DJ Lucca: V šestnácti sedmnácti letech jsem začala poslouchat house, chodit na party a poznávat DJ kulturu, která mě nadchla. Poté, co jsem v osmnácti navštívila Londýn a jeho klubovou kulturu, už jsem nechtěla dělat nic jiného.

V té době byl dýdžejing ještě převážně jen mužskou záležitostí, z DJek jsem znala pouze Marushu z Německa a Ladidu. Hodně mě tyhle DJky inspirovaly, proto jsem to chtěla zkusit také.

DJ Neomi: Moje vášeň pro techno zažehla asi před 4 lety, kdy jsem sama s oblibou chodila na technoparty. Později jsem si uvědomila, že bych sama ráda zkusila namixovat svůj vlastní set tak, aby hudba byla přesně podle mých představ. Koupila jsem si tedy licenci pro Rekordbox, malý kontroler a dívala jsem se na různé tutoriály, a dýdžejingu úplně propadla. 

Byla jsem vlastně úplný samouk a sama jsem si zkoušela nastudovat, jak správně hudbu mixovat. Mixování se mi zalíbilo, a tak jsem si časem pořídila klubovou techniku. Začala jsem hrát a natáčet sety na sociální sítě. Na základě zveřejněných videí mě oslovil DJ Orbith s nabídkou hraní v brněnském Exitu.

 

Jaké byly Vaše DJ začátky? Bylo těžké se jako žena posadit v této branži?

DJ Lucca: Na začátky vzpomínám víceméně dobře. Samozřejmě bylo těžší se prosadit, protože zvlášť v době, ve které jsem začínala, byl dýdžejing výhradně mužská záležitost. V současnosti už je ale situace vyrovnanější a žena za dýdžejským pultem už není žádná rarita. Když jsem ale začínala já, žen v této branži bylo poskrovnu. Na jednu stranu to pro mě bylo těžké, protože si okolí a kolegové říkali, že já jako mladá holka, a ještě dobře vypadající, mám jednodušší cestu, protože všichni ti promotéři budou chtít ženu, kterou si přijdou fanoušci poslechnout jenom proto, že je to holka za dýdžejským pultem. Na druhou stranu to ale bylo jednodušší v tom, že žen bylo mnohonásobně míň, a tím pádem byla menší konkurence, člověk byl víc vidět a bylo tak jednodušší se prosadit. Samozřejmě jsem ale musela prokázat, že opravdu umím hrát, takže já jsem mnohdy měla obrovskou trému, protože se na mě všichni soustředili a hodnotili mě. Některá hodnocení byla bohužel i nenávistná. Nyní už je ale žen dýdžejek spousta, což právě způsobuje, že je těžší se prosadit. Muži dýdžejové ale každopádně stále nad ženami převažují, rozhodně je ale žen více, než když jsem před 23 lety začínala já.

DJ Neomi: Myslím si, že v dnešní době je jednodušší se prosadit, než tomu bylo dříve, už kvůli sociálním sítím. Pro mě bylo lehčí se prosadit tím, že jsem žena. Ženy mají vždy více pozornosti. Na druhou stranu zvýšená pozornost má i negativní stránky a těžší začátky jsem měla právě kvůli skeptickému pohlížení na ženy v dýdžejingu a většímu fokusu na mou osobu. Konkurenční prostředí je určitě větší než za dob, kdy začínala Lucca, protože žen v této branži přibývá.

Dokázaly byste popsat současnou DJ scénu? Jak těžké s DJingem začít a prosadit se? Co je k tomu potřeba?

DJ Lucca: Když jsem začínala, hrálo se z vinylových desek. Z ničeho jiného dýdžejové prostě nehráli. Musela jsem si proto s sebou na vystoupení vozit dvacetikilový kufr plný vinylů. Bylo to tedy dost náročné a vždycky jsem s sebou musela mít pomocníka. Teď je to úplně jiné, jezdím vlastně jen s flashkou, kterou zastrčím do CD přehrávače a se sluchátky. 

V dnešním zrychleném světě jsou díky internetu a sociálním sítím informace dostupnější, proto je mezi DJs mnohem větší konkurence, než tomu bylo v době, kdy jsem začínala já. Také je to dnes rozhodně víc o marketingu. Může být skvělý DJ nebo DJka a dělat super hudbu, ale takových je teď už spousta a prosadí se jen ti, kteří za sebou mají podporu velké produkční agentury, manažera a samozřejmě i peníze…

Některé věci se ale nemění, takže pořád je pro prosazení se nutné spojení charismatu, kreativity a samozřejmě technických dovedností.

DJ Neomi: Všechny začátky jsou těžké, zvlášť když nemáte nikoho, kdo by vám pomohl a naučil vás, jak se vlastně hudba mixuje. Proto je extrémně důležité vydržet a vytrvat v procesu učení, zkoušení a počátečních neúspěchů. Určitě je dobré si nechat poradit od ostatních, více zkušených kolegů. Úspěchem je hudební sluch, melodické cítění a nebát se vystupovat před publikem. 

Jaký koncert, na kterém jste vystupovaly, byl pro vás zatím největším zážitkem a s jakým DJ je vaším snem si zahrát?

DJ Lucca: Letos v létě se konečně uskutečnila moje srdeční záležitost, a to hraní s legendou Carlem Coxem. Už dvakrát byl termín kvůli pandemii přeložen a nyní to konečně vyšlo a Carl zahrál v Praze. S Carlem se známe už řadu let a jsme skvělí přátelé. Pozval mě čtyřikrát do klubu Space na Ibize na svoji rezidentní noc, hrála jsem i na jeho padesátinách, prostě máme spolu uměleckou chemii a rozumíme si. 

DJ Neomi: Největším zážitkem pro mě byla jednoznačně akce v polském Štětíně. Šlo o akci s DJs PetDuo, zaměřenou na tvrdší techno, na které se specializuji a mám ho nejradši. Akci taky doprovázela skvělá atmosféra, proto na ten event moc ráda vzpomínám. Mým snem do budoucna je si zahrát s Charlotte de Witte, která je pro mě inspirací.

Co vám nesmí chybět za mixážním pultem?

DJ Lucca: Nepatřím mezi umělce, kteří by při vystoupení měli nějaké náročné hvězdné požadavky. Záleží mi hlavně na tom, aby byl kvalitní zvuk. To je samozřejmě na techno hudbě tím nejdůležitější kritériem. Je potřeba opravdu dobrý zvukový aparát, to je moje priorita a hlídám si, aby kvalita byla v pořádku, publikum si mohlo vychutnat mou hudbu a z koncertu si odnesli pořádný zážitek. Co se týká zákulisí, stačí mi neslazená neperlivá voda a energy drink, protože většinou hraji v noci a jsem unavená. Nejvíc by se mi líbilo hrát jen do půlnoci a pak hurá do postele. Alkohol moc nevyhledávám, dám si maximálně jeden drink, třeba Desperados, mix piva a tequily. 

DJ Neomi: Co mi na mých vystoupeních dodává energii, jsou pozitivní reakce publika. Akci si dokážu pořádně užít, když má správný vibe a atmosféru, kterou publikum tvoří. Jinak žádné zvláštní požadavky nemám. Ráda si během večera dám nějaký drink, už dlouhou dobu mám v oblibě Desperados Original. Občerstvení míváme v zákulisí už připravené. Pokud se jedná o nějakou komornější akci, tak se ptám, jaký druh techniky na místě bude.

TIP: ROZTANČENÝ VEČER S DESPERADOS

Pivo vyostřené tequilou Desperados zachutná všem, kteří si chtějí života užívat plnými doušky a mají odvahu zkoušet nové a nepoznané věci! Jakou příchuť si vybereš ty? Originál s ovocnými podtóny, Sangré namixované s červenými hrozny a kořením nebo ovocně svěží Mojito? Večírek, kde se podává pořádně vychlazené pivo Desperados, bude zaručeně stát za to!

 

Na konci srpna proběhlo vyhlášení vítězů soutěžní show Desperados DJ No. 1, ve které o vítězi rozhodovala i DJ Lucca. Přihlásila byste se do této či podobné soutěže?

DJ Neomi: Jednoznačně bych se do soutěžní show DJ No 1 přihlásila. Dokonce jsem i chtěla, ale díky nabitému letnímu programu jsem bohužel nestihla porotě odeslat svůj soutěžní set, což byla podmínka k přihlášení. Myslím si totiž, že je to skvělá příležitost na podporu začínajících DJs. Všichni soutěžící mají šanci poznat kolegy z branže a navázat tak kontakty. To je pro začátek moc důležité. Mimo získané kontakty si vítěz odnese i skvělou výhru, odletí si namixovat svůj vlastní set na Ibizu. To je zase skvělá příležitost ke zviditelnění. Příští rok se pokusím termín neprošvihnout a přihlásit se.

Jakou radu byste daly začínajícím DJs, kteří ještě neměli šanci se prosadit?

DJ Lucca: Hlavně vás to musí strašně bavit, musíte tomu být zcela oddaní a věřit tomu. Prvotní cíl by neměl být, že chci být slavný DJ…

DJ Neomi: Dala bych jim radu, kterou jsem se řídila i já sama, aby si hlavně zachovali svou tvář a hráli hudbu, která se jim opravdu líbí a kterou hrát chtějí. V začátcích totiž bývá častým problémem dýdžejů, že s nadšením kývnou na všechny příchozí nabídky bez ohledu na to, jaké jsou požadavky na styl hudby. Sice to znamená, že když pár nabídek odmítnou, bude start pomalejší, ale na druhou stranu si zachovají svůj styl a o to autentičtějšími umělci v budoucnu budou, a hraní jejich vlastního stylu je navíc bude i mnohem více bavit. 

 

Mohlo by vás zajímat