Zpátky do lavic, aneb jak vybrat školní batoh pro malé i velké

Zpátky do lavic, aneb jak vybrat školní batoh pro malé i velké

Výběr kvalitního školního batohu nenechávejte na poslední chvíli a dobře si rozmyslete, do kterého investujete. Batoh by měl být zejména oporou dětské páteři, nesmí chybět ale také další prvky, které zpříjemní jeho denní nošení a zároveň uleví zádům. O tom, jak vybrat správný batoh, jsme se poradili s odborníkem Tomášem Žaloudkem.

Kvalita vs. záruka, co určuje cenu

Před stanovením finančního limitu pro nákup nové školní brašny se nejdříve porozhlédněte, jaké jsou možnosti. Vyplatí se zde zvážit několik rozhodujících faktorů. Určitě přihlédněte k použitým materiálům, ale také k záruce, která je na batoh poskytována. Investice do batohu, který vydrží po celou dobu studií, ušetří nejen každoroční starosti s výběrem, ale uleví také peněžence. Dobrý batoh či aktovku většinou pořídíte v řádu 1500 - 3000 Kč.

Základní výběr: aktovka nebo batoh

„U malých prvňáčků je lepší zvolit klasickou aktovku, která má pevnou konstrukci a je tak šetrnější pro dětská záda a páteř. Chybu ale neuděláte ani pokud sáhnete po kvalitním batohu. Důležité je vybírat batohy s pevnou výztuží zad, které poskytují oporu a na zádech se nijak nekroutí. Tento typ batohů je pak vhodný nejen pro děti na základní škole, ale třeba i středoškoláky, kteří nosí na zádech velkou váhu knih, učebnic a sešitů,“ doporučuje Tomáš Žaloudek z Eastpak.

Tašku i batoh by děti měly správně nosit nasazené na obě ramena. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů.

foto: Pexels / Katerina Holmes

Výztuže školní brašny

Kromě výztuže zad je u školní brašny důležitá také tloušťka a výztuž ramenních popruhů, které se nesmí zařezávat do ramen a měly by být pohodlné na nošení. Dalším prvkem je pak zpevněné dno batohu, které drží jeho formu i tvar.

Hmotnost aktovky či batohu

Velmi důležité pravidlo při výběru aktovky či batohu, je také jejich samotná hmotnost. Ta by neměla přesahovat půl kg, maximálně však 1 kg. Děti mají aktovku nebo batoh velkou část dne na zádech, a proto je třeba jim maximálně ulevit od váhy, kterou budou po celou dobu nosit,“ doporučuje Tomáš Žaloudek. Zejména děti na prvním stupni by neměly nosit na zádech celkovou váhu těžší, než je 10 % jejich vlastní váhy.

Design školního batohu či aktovky

U prvňáčků se můžete nechat unést a dopřát jim aktuální dětský módní výstřelek, který podpoří jejich chuť chodit do školy. Pokud pro starší studenty hledáte něco více udržitelného, můžete vsadit například na 30letou záruku značky Eastpak, se kterou batoh studentská léta svého majitele snadno přežije. Taková investice se s přibývajícími roky určitě vyplatí.

Mohlo by vás zajímat